GP Premium - en to it_IT translation catalogue (244 entries)

en: Background Images
it_IT: Immagini di sfondo

en: Header
it_IT: Testata

en: Primary Navigation
it_IT: Navigazione principale

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Repeat x
it_IT: Ripetere x

en: Repeat y
it_IT: Ripetere Y

en: No Repeat
it_IT: Non ripetere

en: Navigation Item
it_IT: Voce di Menu

en: Navigation Item Hover
it_IT: Voce di Menu al passaggio del mouse

en: Navigation Item Current
it_IT: Voce di menu della pagina corrente

en: Primary Sub-Navigation
it_IT: Sotto-Menu Principale

en: Sub-Navigation Item
it_IT: Voce di Sotto-Menu

en: Sub-Navigation Item Hover
it_IT: Voce di Sotto-menu al passaggio del mouse

en: Sub-Navigation Item Current
it_IT: Voce di Sotto-menu della pagina corrente

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Sidebar Widgets
it_IT: Widgets della Barra Laterale

en: Footer
it_IT: Piè di Pagina (Footer)

en: Footer Widget Area
it_IT: Widgets nel pié di pagina

en: Footer Area
it_IT: Area Footer

en: Secondary Navigation
it_IT: Navigazione secondaria

en: Secondary Sub-Navigation
it_IT: Sotto-Menu Secondario

en: Read more label
it_IT: Etichetta Pulsante Leggi Tutto

en: Center
it_IT: Centro

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Auto
it_IT: Automatico

en: Height
it_IT: Altezza

en: Above Content Area
it_IT: Sopra il contenuto

en: Columns
it_IT: Colonne

en: + More
it_IT: + Altro

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Colors
it_IT: Colori

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Text
it_IT: Testo

en: Link
it_IT: Colore dei Link

en: Link Hover
it_IT: Link in modalità :hover

en: Site Title
it_IT: Titolo del sito

en: Tagline
it_IT: Slogan (Tagline)

en: Background Hover
it_IT: Colore di sfondo al passaggio del mouse

en: Background Current
it_IT: Sfondo dalla pagina corrente

en: Text Hover
it_IT: Testo al passaggio del mouse

en: Text Current
it_IT: Testo per la Pagina Corrente

en: Content Title
it_IT: Titolo Contenuto

en: Blog Post Title
it_IT: Titolo del Post del Blog

en: Blog Post Title Hover
it_IT: Titolo del Post in modalità :hover

en: Entry Meta Text
it_IT: Meta text

en: Entry Meta Links
it_IT: Meta links

en: Entry Meta Links Hover
it_IT: Meta links in modalità :hover

en: Heading 1 (H1) Color
it_IT: Colore dei Titoli H1

en: Heading 2 (H2) Color
it_IT: Colore dei Titoli H2

en: Heading 3 (H3) Color
it_IT: Colore dei Titoli H3

en: Widget Title
it_IT: Titolo del Widget

en: Footer Widgets
it_IT: Widgets Footer

en: Forms
it_IT: Moduli

en: Form Background
it_IT: Sfondo dei moduli (form)

en: Form Border
it_IT: Bordo dei moduli

en: Form Text
it_IT: Testo del Modulo

en: Slideout Navigation
it_IT: Navigazione Slideout

en: Disable Elements
it_IT: Disabilita Elementi

en: GP Hooks
it_IT: GP Hook

en: Before Header
it_IT: Prima della  intestazione

en: Before Header Content
it_IT: Prima del Contenuto dell'Intestazione

en: After Header Content
it_IT: Dopo il contenuto dell'intestazione

en: After Header
it_IT: Dopo l’intestazione

en: Inside Content Container
it_IT: All'Interno del Contenitore del Contenuto

en: Before Content
it_IT: Prima del Contenuto

en: After Entry Title
it_IT: Dopo il titolo dell'Articolo (Entry)

en: After Content
it_IT: Dopo il Contenuto

en: Before Right Sidebar Content
it_IT: Prima del Contenuto della Barra laterale Destra

en: After Right Sidebar Content
it_IT: Dopo il contenuto della barra laterale Destra

en: Before Left Sidebar Content
it_IT: Prima del Contenuto della Barra laterale Sinistra

en: After Left Sidebar Content
it_IT: Dopo il contenuto della barra laterale Sinistra

en: Before Footer
it_IT: Prima del pié di pagina (Footer)

en: After Footer Widgets
it_IT: Dopo i Widgets del pié di pagina (Footer)

en: Before Footer Content
it_IT: Prima del Contenuto del pié di pagina (footer)

en: After Footer Content
it_IT: Dopo il Contenuto del pié di pagina (Footer)

en: Execute PHP
it_IT: Eseguire PHP

en: Disable Hook
it_IT: Disabilita hook

en: Use these fields to insert anything you like throughout GeneratePress. Shortcodes are allowed, and you can even use PHP if you check the Execute PHP checkboxes.
it_IT: Utilizza questi campi per espandere e inserire qualsiasi contenuto all'interno di GeneratePress. Puoi utilizzare Shortcodes così come eseguire del codice PHP se spunti l'apposita casella.

en: Show all
it_IT: Mostra tutto

en: Save Hooks
it_IT: Salva i Hooks

en: Hooks saved.
it_IT: Hooks salvati

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Import Settings
it_IT: Importa Impostazioni

en: Please upload a valid .json file
it_IT: Carica un file .json valido

en: Please upload a file to import
it_IT: Carica un file da importare

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
it_IT: C'è una nuova versione disponibile di %1$s, %2$sVedi dettagli %3$s versione %4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
it_IT: C'è una nuova versione di %1$s disponibile. %2$sVisualizza versione%3$s dettagli%4$s o %5$saggiorna ora%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
it_IT: Non hai il permesso di installare gli aggiornamenti dei plugin

en: Error
it_IT: Errore

en: Add-on deactivated.
it_IT: Add-on disattivato.

en: Add-on activated.
it_IT: Add-on attivato.

en: Bulk Actions
it_IT: Azione di massa

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Apply
it_IT: Applica

en: Enter valid license key for automatic updates.
it_IT: Inserisci chiave di licenza valida per gli aggiornamenti automatici.

en: License deactivated.
it_IT: Licenza disattivata.

en: License activated.
it_IT: Licenza attivata.

en: Help
it_IT: Aiuto

en: License Key
it_IT: Chiave Licenza

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Your license key expired on %s.
it_IT: La licenza è scaduta il %s.

en: Your license key has been disabled.
it_IT: La chiave di licenza è stato disattivata.

en: Invalid license.
it_IT: Licenza non valida.

en: Your license is not active for this URL.
it_IT: La licenza non è attivo per questo URL.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
it_IT: Questo sembra essere una chiave di licenza non valida per %s.

en: Your license key has reached its activation limit.
it_IT: La chiave di licenza ha raggiunto il limite di attivazione.

en: An error occurred, please try again.
it_IT: Si è verificato un errore, riprova tra poco.

en: Position
it_IT: Posizione

en: Size (Auto)
it_IT: Dimensioni (Auto)

en: 100% Width
it_IT: Larghezza 100% :

en: Cover
it_IT: Copertina

en: Contain
it_IT: Contiene

en: Attachment
it_IT: Allegato

en: Fixed
it_IT: Fisso

en: Local
it_IT: Locale

en: Inherit
it_IT: Eredita

en: <code>%current_year%</code> to update year automatically.
it_IT: <code>%current_year%</code> per l'aggiornamento automatico anno.

en: <code>%copy%</code> to include the copyright symbol.
it_IT: <code>%copy%</code> per includere il simbolo di copyright.

en: HTML is allowed.
it_IT: HTML consentito

en: Shortcodes are allowed.
it_IT: Puoi utilizzare i Shortcodes

en: Top
it_IT: Sopra

en: Bottom
it_IT: In Basso

en: Font family
it_IT: Famiglia carattere

en: Font weight
it_IT: Corpo Carattere

en: Text transform
it_IT: Trasformazione del testo

en: General Settings
it_IT: Impostazioni Generali

en: Mobile Menu Label
it_IT: Etichetta del Menu Mobile

en: Sticky Navigation
it_IT: Menu sticky

en: Mobile only
it_IT: Solo per dispositivi mobili

en: Desktop only
it_IT: Solo Desktop

en: Fade
it_IT: Sfuma

en: None
it_IT: Nessuno

en: Navigation Logo
it_IT: Logo Navigazione

en: Sticky + Static
it_IT: Sticky + Statico

en: Static
it_IT: Statico

en: Mobile Header
it_IT: Header Mobile

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Page Header
it_IT: Testata della pagina

en: Inside Content Area
it_IT: All'interno del contenuto

en: Below Post Title
it_IT: Sotto il titolo dell'articolo

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Image
it_IT: Immagine

en: Background Video
it_IT: Video di sfondo

en: Add to excerpt
it_IT: Aggiungere a estratto

en: Currently using your <a href="#" class="generate-featured-image">featured image</a>.
it_IT: Stai utilizzando attualmente la tua <a href="#" class="generate-featured-image">Immagine di Anteprima</a> .

en: Page Header Image
it_IT: Immagine della Testata

en: Insert Image
it_IT: Inserisci immagine

en: Choose Image
it_IT: Scegli Immagine

en: Remove Image
it_IT: Rimuovi Immagine

en: Or you can <a href="#">set the featured image</a>.
it_IT: Oppure si può <a href="#">impostare l'immagine in evidenza</a> .

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Image Width
it_IT: Larghezza immagine

en: Image Height
it_IT: Altezza immagine

en: Use "0" or leave blank for proportional resizing.
it_IT: Utilizzare "0" oppure lasciare vuoto per il ridimensionamento proporzionale.

en: HTML and shortcodes allowed.
it_IT: HTML e Shortcodes ammessi.

en: Automatically add paragraphs
it_IT: Aggiungi automaticamente paragrafi

en: Add Padding
it_IT: Aggiunge spaziatura (padding)

en: Parallax Effect
it_IT: Effetto Parallax

en: Fullscreen
it_IT: Schermo intero

en: Vertical center content
it_IT: Centra contenuti in verticale

en: Contained
it_IT: Contenuta

en: Full Width
it_IT: Larghezza piena

en: Text Alignment
it_IT: Allineamento del testo

en: Background Color
it_IT: Colore dello sfondo

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Link Color
it_IT: Colore dei links

en: Link Color Hover
it_IT: Colore dei link al passaggio del mouse

en: MP4 file
it_IT: File MP4

en: Page Header Video
it_IT: Video Intestazione

en: Insert Video
it_IT: Inserisci video

en: Choose Video
it_IT: Scegli il video

en: OGV file
it_IT: File OGV

en: WEBM file
it_IT: File WEBM

en: Overlay Color
it_IT: Colore Sovrapposizione

en: Overwrite your site-wide logo/header on this page.
it_IT: Sovrascrivere il vostro logo / intestazione a livello di sito in questa pagina.

en: Header / Logo
it_IT: Logo / Header

en: Insert Logo
it_IT: Inserire Logo

en: Choose Logo
it_IT: Scegli Logo

en: Remove Logo
it_IT: Rimuovi Logo

en: Merge with site header
it_IT: Unire con l'intestazione del sito

en: Place content behind header (sliders etc..)
it_IT: Contenuti posto dietro l'intestazione (cursori, ecc.)

en: Secondary Menu
it_IT: Menu Secondario

en: Navigation Alignment
it_IT: Allineamento navigazione

en: Below Header
it_IT: Sotto la testata

en: Above Header
it_IT: Sopra la testata

en: Float Right
it_IT: Allinea a destra

en: Left Sidebar
it_IT: Barra laterale sinistra

en: Right Sidebar
it_IT: Barra Laterale Destra

en: No Navigation
it_IT: Disattiva navigazione

en: Use Sections
it_IT: Utilizzare "Sezioni"

en: Sections
it_IT: Sezioni

en: This action can not be undone, are you sure?
it_IT: Questa azione non può essere annullata, sei sicuro?

en: Section
it_IT: Sezione

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Section Background
it_IT: Sfondo della sezione

en: Set as Section Background
it_IT: Imposta come sfondo Sezione

en: Insert into Section
it_IT: Inserire nella Sezione

en: Edit Section
it_IT: Modifica Sezione

en: Click to edit
it_IT: Fare clic per modificare

en: Click to edit content
it_IT: Fare clic per modificare il contenuto

en: Click to edit settings
it_IT: Fare clic per modificare le impostazioni

en: Click and drag to sort
it_IT: Fare clic e trascinare per ordinare

en: Click to remove
it_IT: Fare clic per rimuovere

en: Add Section
it_IT: Aggiungi Sezione

en: Remove Sections
it_IT: Rimuovere le sezioni

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Section Label
it_IT: Etichetta Sezione

en: Add Media
it_IT: Aggiungi file multimediale

en: Visual
it_IT: Visuale

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
it_IT: Testo [Riferito al Editore di Testo(prima chiamato HTML)]

en: Box Type
it_IT: Tipo di contenitore

en: Inner Box Type
it_IT: Tipo di contenitore interno

en: Custom Classes
it_IT: Classe CSS

en: Top Padding
it_IT: Spaziatura (padding) Superiore

en: Bottom Padding
it_IT: Spaziatura (padding) Inferiore

en: Background Image
it_IT: Immagine di sfondo

en: Upload
it_IT: Carica

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Javascript must be enabled to use Generate Sections
it_IT: Javascript deve essere abilitato per usare la Generazione delle Sezioni

en: No sections added!
it_IT: Nessuna sezione aggiunta!

en: Next
it_IT: Prossimo

en: Separating Space
it_IT: Spazio di separazione

en: Content Padding
it_IT: Spaziatura Contenuto

en: Footer Widget Area Padding
it_IT: Area Spaziatura Widget Footer

en: Footer Padding
it_IT: Spaziatura Footer

en: Header Padding
it_IT: Spaziatura Header

en: Sub-Menu Item Height
it_IT: Altezza Voci Sotto-Menu

en: Sidebars
it_IT: Sidebar

en: Widget Padding
it_IT: Spaziatura Widget

en: Left Sidebar Width
it_IT: Larghezza Sidebar Sinistra

en: Right Sidebar Width
it_IT: Larghezza Sidebar Destra

en: Spacing
it_IT: Spaziatura

en: Change the spacing for various elements using pixels.
it_IT: Modifica la spaziatura dei vari elementi utilizzando pixels

en: Typography
it_IT: Caratteri

en: Font size
it_IT: Dimensione caratteri

en: Heading 1 (H1)
it_IT: Titolo 1 (H1)

en: Heading 2 (H2)
it_IT: Titolo H2

en: Heading 3 (H3)
it_IT: Titoli H3

en: Widgets
it_IT: Widget

en: Content font size
it_IT: Dimensione carattere Contenuto (px)
